Witamina C w kosmetykach na twarz – właściwości

Witamina C w kosmetykach na twarz – właściwości

Myślimy witamina C i od razu przychodzą nam do głowy – rozjaśnienie skóry i przebarwień, wzmocnienie naczynek i działanie ochronne przed wolnymi rodnikami. Wszystkie te działania znajdują potwierdzenie w badaniach. Witamina C sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, jej działanie anti-aging, antyoksydacyjne i przeciwzmarszczkowe silnie zrewitalizuje skórę dojrzałą, ale także będzie działało prewencyjnie w przypadku skóry młodej. W zależności od zastosowanej formy witaminy C znajdą się też idealne sera dla skór bardzo reaktywnych i naczyniowych oraz problematycznych. O produktach przeczytasz w dalszej części wpisu.

Kiedy zacząć używanie kosmetyków z witaminą C?

Kosmetyki z witaminą C warto wprowadzić do pielęgnacji jak najszybciej. Idealnym miejscem na taki produkt jest poranna pielęgnacja. Warto łączyć witaminę C z kremem SPF. Oba te produkty działają na siebie stabilizująco, witamina C przedłuża „żywotność” naszego kremu SPF, dzięki czemu wydłużamy jego działanie. Antyoksydacyjne właściwości witaminy C idą w parze z działaniem antyrodnikowym kremów przeciwsłonecznych. W ciągu dnia jesteśmy narażeni na ogromne ilości wolnych rodników pochodzących  z zanieczyszczeń powietrza, spalin, pyłów zawieszonych oraz tych które sami generujemy na co wpływa np. stres i dieta. Dlatego poranna pielęgnacja powinna skupiać się na ochronie przed tymi czynnikami, co zapewnia odpowiednia dawka witaminy C i stosowanie przynajmniej kremu SPF 30.

Działanie witaminy C na przebarwienia

Witamina C bardzo dobrze radzi sobie z hiperpigmentacjami. Wykazuje także właściwości wzmacniające naczynia krwionośne, dzięki czemu jest idealnym wyborem dla skór naczyniowych. Szybko rozjaśnia także świeże, pozapalne, czerwone przebarwienia np. po wypryskach. Warto więc ją wprowadzić w przypadku skóry problematycznej, żeby nie dopuszczać do pogłębienia się problemu przebarwień pozapalnych.

Działanie witaminy C na zmarszczki

Czy wiesz że obecność witaminy C jest niezbędna do produkcji jakościowego kolagenu? Bierze ona czynny udział w syntezie kolagenu. Bez niej ten proces nie ma szansy zajść, a cząsteczka kolagenu albo nie powstanie albo będzie osłabiona. Kolagen jest niezbędny jako „rusztowanie naszej skóry” – jeśli mamy jego braki lub jest on słabej jakości szybciej powstają zmarszczki oraz skóra staje się wiotka.

Antyoksydacyjne działanie witaminy C 

Witamina C to wymiatacz wolnych rodników. Wolne rodniki to cząsteczki które niszczą tłuszcze i białka naszej skóry doprowadzając do nieodwracalnych uszkodzeń, zaburzeń funkcjonowania płaszcza hydrolipidowego i niszczenia komórek skóry, co bezpośrednio wpływa na szybsze starzenie się. Jednym z niezbędnych elementów świadomej pielęgnacji skóry jest wprowadzenie składników antyrodnikowych – tzw. antyoksydantów. Jednym z najlepszych jest właśnie witamina C, ponieważ zwalcza wolne rodniki witaminy E.